

Jaký batoh mám dítěti pořídit? A karimatku nafukovací, lehkou, nebo skládací? A co zápisník? Má mít kroužkovou vazbu? Má mít nějaké speciální oblečení? A co boty? Přesně takové otázky si pokládá každý rodič.
V tomto článku představujeme doporučení na vybavení, které bude plně stačit na většinu (a nespíše na všechny) oddílové akce. Zároveň nejde o doporučení na nesmyslně předražené značkové vybavení či na specializované ultralehké materiály a podobně. V podmínkách našeho oddílu jde o nadbytečné produkty. Jejich výhody by děti nepocítily.
Doporučené vybavení na výpravy a tábory
Batoh
Nevyplatí se šetřit, rozhodně by měl mít oba zapínatelné popruhy (na prsou i u pasu). A také pěnové vystužení u ramenou a na zádech. Objem stačí dětem 40 litrů. Když budou větší, pořídí si časem možná větší, ale na kratší výlety do letního počasí ho stejně využijí i v dospělosti.
Před koupí si batoh předem vyzkoušejte v prodejně. A to tak že do něj dáte třeba pytel s oblečením a dvě cihly. Ať víte, co udělá, když se naplní. Batoh má hezky sedět, ne dítě převažovat, dítě nemá mít batoh velký „pod zadek“ apod. Určitě se poptejte prodavače, zda batoh dobře sedí.
Kupujte batoh, který má u sebe „pláštěnku“ v podobě nepromokavého potahu. Na výpravách, kdy zasněží či zaprší to děti ocení.
Nevhodné: Školní brašny, popruhy, co nejdou dopnout, aby batoh přímo přiléhal na záda, absence vystužení pěnou na ramenou, nevhodná velikost k postavě dítěte.
- Doporučujeme zkusit tento.


Karimatka
Ideální je pěnová, alespoň pro pro menší děti. Když se protrhne, nevadí to, funkčnost díra neovlivní. U nafukovacích je výhoda skladnost, ale musí se skutečně dávat pozor na poškození.
Naprosto nevhodné jsou alumatky (tenoučké fólie). Ty jsou dobré proti prachu, ale neizolují chlad od země.
Pohorky
Nejedná se o tenisky. Při pohybu v náročnějším terénu (puťáky, práce v lese, práce se dřevem aj.) je nutné mít stabilitu a ochranu nohou. Podrážka má mít zespodu dostatečné vroubky. Šněrování je nejlepší pomocí tkaniček.
Naopak nepromokavost na našich akcích tolik řešit nemusíme.
Nedoporučujeme kožené, neboť jsou náročnější na údržbu.
- Doporučujeme tyto pohorky a jim podobné.

Spacák
Ideální je koupit třísezónní (tepelný komfort kolem 0 °C). V mrazech jezdíme do objektů, které jdou vytopit. Nekupujte spacáky pro dospělé. Velký spacák si dítě nevyhřeje.
- Doporučujeme tento spacák.
Ešus
Ešus doporučujeme nerezový. Na výpravu stačí vzít dva díly. Tedy velkou misku plus víčko. Při balení lze do ešusu cokoli umístit a ušetřit tak objem batohu.
Důrazně nedoporučujeme rozevírací držátka, která se jednodušeji zničí. Stejně tak nedoporučujeme držátka potažená gumou. Při vaření na ohni se roztaví.
V jednoduchosti je krása i funkčnost. ♥
- Doporučujeme tento.



Oblečení
Úplně postačí staré „béčkové“ oblečení. Tepláky z chalupy, mikiny po bráchovi, ponožky ze sámošky. Vůbec není potřeba kupovat značkové oblečení, stejně se zamaže od bláta, natrhne o větvičku, propálí od jiskry, zasmradí od kouře.
Na co je dobré myslet, je pláštěnka. Rádobynepromokavé bundy, které za 10 minut ve vytrvalejším dešti promoknou jsou vstupenkou pro nemoc. Pořiďte dětem skutečně nepromokavý pršiplášť, který mohou navléknout i přes zimní bundu. Před nákupem si to předem vyzkoušejte.
- Počty oblečení najdete na strránce Co si zabalit na vícedenní výpravu? Doporučený seznam věcí.
Zápisník
Slouží k zapisování vzpomínek, pro hry a podobně. Nejlepší jsou formáty A5 s tvrdými deskami.
Nevhodná je kroužková vazba, protože se listy po čase vytrhají a zmuchlají.
Nevhodné jsou zápisníky s měkkými deskami. V batohu se zmuchlají a poničí.
